GÜN
AY
YIL
Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum 18 yaşımın üzerindeyim...
TAMAM

HAKKIMIZDA

Kurumsal

Kısa adı “Taşel” olan Türk Alkollü İçki ve Şarap Endüstrisi Ltd. Şti. 1961 yılında merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da olmak üzere, Fasıl 113 Şirketler Kanununa göre Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi ve Tekel Genel Müdürlüğü’nün bir iştiraki olarak kurulmuş ancak, 1963 Kıbrıs olaylarından sonra 1974 Barış Harekatını takiben Gazimağusa’da  1975 yılında faaliyete başlayabilmiştir.

Şirketin ana amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Ekonomisine katkıda bulunmak ve istihdam imkanı yaratmaktır.

2004 yılı başında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 22.12.2003 tarih ve 2003/85 sayılı kararı ile TEKEL Genel Müdürlüğü’ne bağlı Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde bulunan %100  oranındaki Kamu Hisseleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren TAŞEL’deki  %51  oranındaki kamu hisseleri Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab Ortak Girişim Grubu üyelerinin kurmuş olduğu Mey Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Daha sonra şirketimizin kuruluşundan beri hissedarı olan İş Bankası ve Şişe Cam A.Ş. gruplarına ait toplam %15 hisseyi Mey Alkollü İçkiler ve Sanayi A.Ş. satın alarak TAŞEL’deki hisselerini %51’den %66’ya çıkarmış ve son şekli ile hisse oranları; Mey Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş %66.0, K.K.T.C. İnkişaf Sandığı %31.9, Özel ve Tüzel Kişiler %2.1 olmuştur.

Hisse yapımız gereği TAŞEL’de Mey İçki ile aynı oranda kaliteli üretim yapmak iç ve dış pazar satışlarını yükselten bir konuma gelmek hedefimizdir. Buna bağlı olarak yeniden yapılanma sürecinde üretim alanı ve malzeme stoklama ambarlarımız gıda sektöründe değişen ve gelişen standartlara uygun şekilde yenilenerek üretim şartları tamamen Mey’in prosedürlerine paralel hale getirilmiştir. Gerçekleştirilen yatırımlar, kaliteli ve çağdaş yapılanma ile tüketicinin ihtiyaçlarını öngörüp doğru ürünleri sunuyor olmamız KKTC’de TAŞEL’in adının kalite ve güven ile birlikte anılmasında en önemli etken olmuştur. Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın açıklamalarına göre 2004 yılından itibaren tüm kategoriler içinde en çok ihracat yapan firmalar sıralamasında; firmamız 2004 yılında 2.’lik ödülüne, 2005 yılında 1.’lik ödülüne, 2006 yılında 3.’lük ödülüne, 2007 yılında 5.’lik ödülüne, 2008 ve 2009 yıllarında ise tekrar 1.’lik ödüllerine layık görülmüştür.

 

Copyright © 2015 by Tasel. Tüm hakları saklıdır.